Trafikte can güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusu, gittikçe artan bir önem kazanmaktadır. Her yıl trafik kazalarında ölen ve yaralanan insan sayısı katlanarak büyüyor. Yaşanan trafik kazaları bedensel ve maddi zararlar yanında çeşitli kuruluşlara ciddi maliyetler de yüklüyor.

2012 yılında yayınlanan ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi standartları, ülkelerin mevcut yasal düzenlemeleri yanında, yol ve trafik güvenliğinden sorumlu kuruluşların uymaları için hazırlanmıştır. Bu sistemi kuran kuruluşlar, ülkemizde ve dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında gittikçe yükselen trafik kazalarının önlenmesi konusunda sorumluluk duygusu ile hareket etmekte ve insan yaşamına verdikleri önem ortaya koymaktadırlar.

Sonuçta yol ve trafik güvenliği, sadece bu işten sorumlu olanları değil herkesi ilgilendirmektedir. Bu yüzden de özellikle bu işten sorumlu olan kuruluşların, sağlık, güven, çevre ve canlı yaşamına daha çok önem vermeleri gerekmektedir. Madem ki canlı yaşamı her şeyden daha değerlidir, o zaman sadece yasal yükümlülükleri yerine getirmek yetmiyor, aynı zamanda sosyal bir sistem olan ISO 39001 standartlarını da kurmak ve uygulamak gerekiyor. Kuruluşlar için önemli bir boyutta ekonomik zararlara da neden olan trafik kazalarının önlenmesi için yasal düzenlemeler elbette var ama bunlar yeterli olmuyor.

ISO 39001 standartlarının uygulanabilmesi için kuruluşun küçük veya büyük boyutlu olmasının bir önemi yoktur. Üstelik küçük ve orta boy kuruluşlar, ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi’ni kurdukları takdirde, büyük kuruluşlar ile aynı avantajlara kavuşabilirler. Bazı belgelendirme kuruluşları, küçük ve orta boy kuruluşların kısıtlı bir bütçeye sahip olmaları ve yeterli zamanı ayıramamaları yüzünden, onlara, sadece gereksinim duyacakları bir paket oluşturarak danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu şekilde ISO 39001 standartlarının tamamını uygulamanın getireceği masraf ve karmaşa yükünü hafifletmiş olmaktadır. Ama yol ve trafik güvenliği riskleri belirlenip, yönetilmeye başlanmış olmaktadır.

ISO 39001 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi’nin ne olduğu ve bu sistemi kurmanın firmaya ne yarar sağlayacağı konusunda daha fazla bilgi almak için, hatta bu sistemi kurmak için, TURCERT belgelendirme kuruluşunun deneyimli yönetici ve çalışanlarına başvurabilirsiniz.