Turizmin, bir ülke ekonomisine kattıkları küçümsenemez. En başta ülkeye döviz girdisi sağlanmış olur. Ama daha önemlisi turizme yapılan yatırımlar ile ülke ekonomisi canlanır. Ülkede işsizliğin düşmesinde önemli bir payı vardır. Turizm gelirleri ülke ekonomisi yanında vatandaşların da gelir seviyelerinin yükselmesine neden olur. Ülkemiz turizmin bu katkılarını ciddiyetle izlemekte ve tanıtım ve yatırım çalışmaları ile her yıl ülkemize gelen turist sayısını ve bu yoldan sağlanan gelirleri artttırmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2015 yılı rakamlarına göre, turizm geliri 31.5 milyar Dolar olmuştur. Bu gelirin yüzde 81’i yabancı ziyaretçilerden, kalanı ise ülke dışında ikamet eden vatandaşlarımızdan elde edilmiştir. Gelen ziyaretçi başına ortalama harcama tutarı ise 760 Dolar olmuştur. Ancak işin üzücü yanı 2015 yılı turizm gelirlerinde bir önceki yıla oranla yüzde 8 düşüş yaşanmıştır. Bunda elbette güney doğu sınırlarımızda yaşanan istenmeyen olaylar etkili olmuştur. Bu kötü etkilenmenin 2016 yılında da sürmesi beklenmektedir.

Turizm hareketliliği çok hassas dengeler üzerine oturmaktadır. Turistik tesislere yapılan yatırımlar, ülke dışında yapılan tanıtım faaliyetleri ve turistlere verilen hizmet kalitesindeki artışlar elbette çok önemlidir. Ancak ülkenin politik ve siyasi kararları, bir anda yapılanları silebilmektedir. Bu olumsuz koşulların bir an önce düzelmesi beklenmektedir.

Turistik işletmeler, tesislere gelen ziyaretçilerin ortamı yabancılamaması ve kolay ve hızlı bir şekilde hizmet alabilmesi için, Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından yayınlanan ve dünya genelinde uygulanan ISO 18513:2003 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi standardını kurmak ve uygulamak zorundadırlar. Bu sistem ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi üzerine inşa edilmiştir ve turizm sektörüne özgü uygulamaları ve prensipleri içermektedir. Bu nedenle işletmelerinde daha önce ISO 9001 standardını kuran ve yöneten şirketler açısından ISO 18513 standardını kurmak son derece kolaydır. Yine de istenirse bu konuda danışmanlık hizmetleri alınabilir.

Belgelendirme kuruluşları, ISO 18513 standardını uygulayan turizm işletmelerini denetleme çalışmalarını yaparken, bir takım değerlendirme kriterlerine uyarlar. Bu kriterler şunlardır:

  • İşletmenin hizmet anlayışı nedir ve firma bu konuda ne kadar sorumluluk duymaktadır?
  • İşletmenin uygulamaya çalıştığı hizmet standardının kapsamı nedir?
  • İşletme çalışanları ne kadar müşteri odaklı hareket etmektedir?
  • İşletmenin kalite algısı ve yaklaşımı nedir?
  • İşletmenin pazarlama stratejisi nedir?

Sonuç olarak işletmelerinde ISO 18513 standardını uygulayan şirketler, iç ve dış piyasalarda rekabet üstünlüğü elde etmiş olurlar. Dolayısıyla pazar paylarını arttırırlar. Müşterilere tutarlı bir hizmet sunulmuş olur. İşletme kurumsal bir yapı için hazırlıklı olur. İşletmenin karlılığı ve verimliliği yükselir.

 

Firmamız TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme şirketi, turizm sektöründe hizmet veren işletmelerin belgelendirme çalışmalarında da güçlü bir kadro ve altyapı ile hizmet vermektedir. ISO 18513 Turizm Yönetim Sistemi’nin nasıl kurulacağı konusunda detaylı bilgiler almak ve ISO 18513 Belgesi’ne sahip olmak için hemen şirketimiz yönetici ve çalışanlarına müracaat edebilirsiniz.