ISO 18513 Turizm Hizmetleri Yönetim Sistemi standardının kapsamı şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kat hizmetleri ve ön büro
  • İşaretler

Turistik tesiste, dünyanın neresinden olursa olsun müşterilerin hızlı bir şekilde algılayabileceği işaretler kullanılmalıdır. Örneğin soğuk ve sıcak su uyarıları, rahatsız etmeyin uyarısı, telefon santrali ve resepsiyonun iç hat numaraları, hep aynı standarda sahip olmalıdır.

  • Rezervasyon

Turistik tesislere girişte kullanılan rezervasyon formu, bütün turizm işletmelerinde aynı olmalıdır.

  • Terminoloji

Turistik tesislerde çalışanların tesise ait durum ve koşulları rahatça anlayabilmelerini sağlamak amacı ile ortak bir dil kullanılmalıdır. Örneğin odaların tanımlanmasına ilişkin ifadeler bütün turistik tesislerde aynı olmalıdır.

 • Eğitim

Bütün çalışanların yabancı dil seviyeleri belli bir seviyenin altında olmamalıdır. Çalışanların yabancı dil eğitimleri ve bilgi seviyeleri için ortak bir seviye belirlenmelidir.

 • Güvenlik

Turistik tesislerin yangın alarm ve tehlike uyarı gibi güvenlik sistemleri mutlaka belirlenmiş bir standarda uygun olmalıdır. Örneğin yangın güvenliği için duman dedektör cihazları ve tavandan su serpen cihazlar mutlaka belli bir standartta olmalıdır. Bu arada kaçış yollarını gösteren işaretler veya tabelalar ve bunların konuldukları yerlerde de bir standart sağlanmalıdır.

 • Voltaj ve elektrik fişleri

Bütün işletmelerde voltaj ve elektrik fişlerinde standardizasyon sağlanmalıdır. Özellikle iş yolculuğu yapan kişiler için bu konu çok önemlidir.

 • Sağlık
  • Yiyecek ve içecek

Turistik tesislerin hava ve su kalitelerinde standart sağlanmalıdır. Yiyecek ve içeceklerin, mutfak ve restoranların ve çalışanların temizliği, standartlara uygun olmalıdır. Çalışanların ortak bir kıyafet giymeleri sağlanmalıdır. Ayrıca çalışanların sağlık kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır.

  • Güvenlik

Turistik tesislerin mutfak ve restoran alanları güvenli ve verimli çalışmaya uygun olmalıdır. Yerleşim planlaması açısından uygun standartlar belirlenmiş olmalıdır.

  • Eğitim

Mutfak ve restoranlarda çalışanların belli bir eğitim seviyesinde olması, belli bir eğitim süresini tamamlamış olması gerekir. Turistik tesiste bu koşulları sağlayacak standartlar konulmuş olmalıdır.

  • Satın alma

Turistik tesise alımı yapılacak malzemelerde belli bir kalite seviyesini korumak amacı ile standart bir satın alma süreci hazırlanmalıdır. Ayrıca tedarikçi firmalar ile olan ilişkileri düzenleyen standartlar belirlenmelidir.

 • Performans ve ürün değerlendirme

Çalışanların performanslarını belirleyecek standartlar ve verilen hizmetleri değerlendirme yöntemleri belirlenmiş olmalıdır.

Turizm faaliyetleri dünya genelinde hızla gelişmektedir. Ulusal veya uluslararası geçerliliği olan ISO 18513 Belgesi’ne sahip turizm işletmeleri bu pazarda her zaman rakiplerinden bir adım önde olacaktır.

 

Firmamız TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme şirketi, turizm sektöründe hizmet veren işletmelerin belgelendirme çalışmalarında da güçlü bir kadro ve altyapı ile hizmet vermektedir. ISO 18513 Turizm Yönetim Sistemi’nin standart kapması konusunda detaylı bilgiler almak ve ISO 18513 Belgesi’ne sahip olmak için hemen şirketimiz yönetici ve çalışanlarına müracaat edebilirsiniz.