Gıda sanayi, ilk zamanlarda sadece insanların dengeli ve yeterli beslenmelerini hedef alıyordu. Ancak son yıllarda, geleneksel yöntemlerin yanında vitaminler ve mineraller ile zenginleştirilmiş gıdalar ya da bazı sağlık sorunları yaşayan insanlar için üretilen tıbbi gıdalar gibi daha fonksiyonel gıdalar da üretilmeye başlanmıştır. Bunun yanında gıda sektöründe ürünlerin giderek çeşitlenmesi ve yaşam şekli değişikliklerine bağlı olarak tüketicilerin gıda taleplerinin farklılaşması, gıda güvenliği konusunda farklı yaklaşımları da beraberinde getirmiştir.

Yaşam şekline bağlı taleplerden biri de catering hizmetleridir. Gittikçe daha hızlı yayılan ve genişleyen bu sektörde gıda güvenliği, catering firmalarında ilk aranan özelliklerden biridir.

Catering firmaları, düğün, nişan, doğum günü gibi organizasyonlarda, iş toplantıları ve kokteylerde, firmalara verilen toplu öğlen yemeklerinde ve daha birçok organizasyonda, birbirinden farklı yemek seçenekleri ve pratik, hızlı ve kaliteli hizmetleri ile faaliyet göstermektedir.

Catering firmaları, bu işe çok zaman ve emek harcamaktadır. Verdikleri hizmetler ne kadar kaliteli ve iyi olursa rekabet ortamında güç kazanırlar. Neticede hizmet verdikleri alan gıda sektörüdür ve insan sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Bu yüzden de hijyen ve temizlik en önde gelen koşuldur.

Devlet yasal düzenlemeler ile gıda güvenliği konusunda gerekli önlemleri almaya çalışmaktadır. Ancak bunun yanında uluslararası kuruluşlar da bu konuda bazı stanadartlar geliştirmiştir.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

ISO 22000 standardı, Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından 2005 yılında, uygulamaya konulmuştur. Amacı, gıda üretimi yapan firmaların güvenli ve sağlıklı gıda üretmelerini sağlamaktır. Catering firmaları da, uluslararası nitelikte olan bu standardı işletmelerinde uygulamaya koyabilir ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni alabilirler.

BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi

Bu standart İngiliz perakendeci firmaları tarafından 1998 yılında geliştirilmiştir. Amacı, gıda ürünleri ve ambalaj malzemeleri için gerekli koşulları tespit etmektir. 2002 yılında yapılan revizyon çalışmasından sonra, işletmelerine bu sistemi kuran firmalara BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi verilebilmektedir. Catering firmaları, talep ettikleri takdirde bu belgeyi alabilirler.

Helal Gıda Belgesi

Dini inanışları kuvvetli olan insanlar, helal gıda ile beslenmek ve tükettikleri gıda ürünlerinin helal ürün olduğundan emin olmak istemektedir. Bu standart, gıda ürünlerinin işletmelere hammadde olarak girişinden başlayarak, tüketiciye sunulmasına kadar bütün üretim aşamalarında, islami inanış prensiplerine uyulmasını esas almaktadır. Catering firmaları, ürünlerinin islami kriterlere uygun olduğunu göstermek açısından Helal Gıda Belgesi alabilirler.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi

ISO 9001 standardı, aslında yukarıda sayılan yönetim sistemleri standartlarının temelini oluşturmaktadır. Catering firmaları işletmelerinde bu sistemi kurup belgesini aldıklarında, ürünlerinin uluslararası geçerliliği olan bir standarda uygun olarak hazırlandığını belgelemiş olmaktadır.

Catering firmaları için gerekli kalite sertifikasının hangisi olacağı konusunda daha fazla bilgi almak isteniyorsa, belgelendirme çalışmaları, muayene ve test çalışmaları ve eğitim hizmetleri konusunda faaliyet gösteren TÜRCERT belgelendirme kuruluşunun yönetici ve çalışanları her zaman yanınızda olacaktır.