Kalite Yönetim Sistemi standardı maddeleri içinde sekizinci başlık ölçme, analiz ve iyileştirme olarak belirlenmiştir. Bu başlığın altında yer alan üçüncü alt başlık uygun olmayan ürün kontrolü çalışmaları hakkındadır.

Uygun olmayan ürün, ya da uygunsuz ürün dendiği zaman, bir mal veya hizmetin ürtemi için tanımlanmış olan gerekliliklere uygun olmayan ürün ifade edilmektedir.

Bilindiği gibi bir mal veya hizmet üretiminde kullanılan her türlü girdi ürün olabileceği gibi, üretim veya hizmet süreçlerinin çıktıları da yani üretimi bitmiş olan çıktılar da üründür. Bu nedenle uygun olmayan ürünler, girdi olarak kullanılan ürünlerin muayenesi sırasında, yani giriş kalite kontrol aşamasında, veya üretim aşamalarında ya da son kontrol sırasında tespit edilebilir. Hatta üretimi bitmiş ürünlerin depolanması sırasında veya müşteriye gönderildikten sonra da uygun olmayan ürün ile karşılaşmak mümkündür.

Bir mal üreten işletmelerde uygunsuz ürünlere çok fazla örnek verilebilir. Örneğin, spesifikasyonlarına uygun olarak üretilmemiş ürünler, hatalı kesimler, hatalı yapılan monte işleri, üretiminde hatalı formül kullanılan ürünler, teknik resimlerine uygun olmayan ürünler, bozulmuş ürünler, hasar görmüş ürünler veya raf ömrü geçen ürünler gibi. Bu tür uygunsuz ürünler, üretimde çalışanlar, ürün doğrulama görevi yapanlar, kalite kontrol görevlileri tarafından belirlenebilir ya da müşteri şikayetleri ile ortaya çıkabilir.

Bir hizmet üreten şirketlerde de durum çok farklı değildir. Örneğin, hatalı laboratuar sonuçları, yanlış düzenlenen raporlar, bakım zamanı geçen makineler veya araçlar, hatalı verilen randevular, müşteriye kaba davranış gösterme ya da temizlik kurallarına uymama gibi.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ni yöneten şirketlerde, uygun olmayan ürün kontrolü prosedürü olma zorundadır. Bu prosedür, müşteri beklentileri dışında oluşan uygun olmayan durumların neler olduğu, bu durumlarda kimler tarafından ne yapılacağı ve hangi kayıtların tutulacağı açıklanır. Bu şekilde şirketler, ürün koşullarına uymayan mal veya hizmetlerin, müşteriye teslim edilmesini veya yanlışlıkla kullanılmasını önlemiş olmakadır.

Analiz ve iyileştirme çalışmaları kapsamında yer alan uygun olmayan hizmet kontrolü çalışmaları konusunda daha ayrıntılı bilgiler almak isteniyorsa, şirketimize başvurmak için geç kalmayınız. Firmamız TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme şirketi, Kalite Yönetim Sistemi alanında güçlü bir kadro ve teknik altyapı ile hizmet vermektedir.